вторник, 23 июля 2019 г.

СТАНОВЛЕННЯ  ПРАВОВОЇ  СВІДОМОСТІ   В  УКРАЇНІ  В  УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЙНИХ  ПРОЦЕСІВ  СУЧАСНОСТІ
Нинішній етап світового політичного розвитку характеризується наявністю цілої низки специфічних рис, пов’язаних із розвитком інформаційного суспільства, розширенням політичних кордонів, демократизацією і децентралізацією державної влади, інтернаціоналізацією та розвитком міжнародного права. Зазначені якісні перетворення, що кардинальним чином змінюють сутність світової соціально-політичної та економічної системи, безпосередньо позначаються на характері й змісті державно-правової дійсності сучасної України.
Побудова демократичної, соціальної, правової держави і відповідного громадянського суспільства неможлива без підвищення рівня правової свідомості та правової культури всього населення країни.
Ціла низка взаємозалежних та взаємообумовлених трансформаційних процесів, які відбуваються в сучасному світі безпосередньо відбиваються на державно-правовій дійсності України, визначаючи розвиток її соціально-політичної, правової, економічної та культурної сфер життя.
З цих позицій теоретичний розгляд і осмислення понять, структури і видів правосвідомості та правової культури, форм і методів формування у кожної людини цих правових якостей в умовах трансформаційних процесів сучасності слід вважати дуже актуальною проблемою
Але, незважаючи на велику кількість наукових досліджень у даній сфері, на особливу увагу сьогодні заслуговують питання щодо сутності і змісту, темпів та форм трансформаційних процесів у сучасному світі, адже ті проблеми, з якими стикнулася Україна на сучасному етапі її розвитку, виявилися безпосередньо пов’язаними із фундаментальними світовими трансформаційними процесами, що й зумовлює актуальність роботи
 Метою роботи є дослідження основних умов формування правосвідомості в Україні на сучасному етапі та особливостей  її розвитку в умовах процесу трансформації в усіх сферах життя світової спільноти.
Об’єктом роботи є правосвідомість як соціокультурний феномен.
Предметом роботи виступає дослідження правової свідомості українського суспільства в умовах трансформаційних процесів сучасності.

Виходячи з мети дослідження були поставлені наступні завдання
*визначити характерні ознаки, види та структуру правосвідомості;
*з’ясувати роль та місце правосвідомості у державотворчому процесі України;
* познайомитися з поняттям «трансформаційні процеси сучасності»;
*визначити рівень впливу трансформаційних процесів сучасності на державно-правову дійсність України;

Поняття «правосвідомість» у філософській та юридичній літературі  й досі трактується по-різному. 
         В. Ядов  вважає, що  правосвідомість – це система правових поглядів соціальних груп ”
          Г.Остроумов, що це - “ вищий рівень теоретичної свідомості
         Р. Гак  - “ правосвідомість  складається  з правових поглядів, правових норм і правових  відносин ” …     тощо…
Різного роду трактування цього питання свідчать про те, що аналіз правосвідомості як суспільного явища має значні труднощі. 
У сучасній правовій теорії під правосвідомістю зазвичай розуміють сукупність емоцій, почуттів, настанов, ідей, теорій, концепцій, за посередництвом яких відображається правова дійсність, формуються ставлення до права та юридичної практики, ціннісна орієнтація щодо правової поведінки, бачення перспектив і напрями в розвитку правової системи
У СТРУКТУРІ ПРАВОСВІДОМОСТІ  виділяють такі елементи: правова психологія, правова ідеологія, правова поведінка.
Відомі різні ВИДИ ПРАВОСВІДОМОСТІ:
За суб’єктами (носіями) правосвідомості: індивідуальна, групова та суспільна.
За глибиною відображення правової дійсності: повсякденна (емпірична), професійна (практиків-юристів), наукова (теоретична).
ПРОФЕСІЙНА  ПРАВОСВІДОМІСТЬ  визначається сучасними науковцями, як одна з форм правової свідомості, що являє собою сформовану систему правових знань, ідей, поглядів, почуттів, ціннісних орієнтацій, яка визначає цілісний, практично спрямований, нормативно детермінований спосіб сприйняття правової дійсності та зворотного впливу на неї представників юридичних професій 
Професійна правосвідомість під час підготовки правотворчих рішень допомагає уникнути прогалин у праві, недооцінки процедурних і правореалізаційних моментів.
У процесі реалізації права рівень професійної правосвідомості суб’єктів також впливає на якість і повноту втілення в життя приписів юридичних норм.
Не менш важливою на етапі реалізації права є консультативна і правозахисна діяльність юристів.

Великий вплив НА ФОРМУВАННЯ СУСПІЛЬНОЇ ПРАВОСВІДОМОСТІ здійснюють наступні чинники.  
Право. Стабільне законодавство, чіткий механізм його реалізації, високий рівень правової культури впливають на формування правосвідомості громадян найкращим чином.
Політика. Останні дослідження та фактична ситуація  в Україні свідчать про те, що чим менш стабільна політична ситуація, чим більше загроз життю та здоров’ю громадян, тим більше проявів деформацій правосвідомості, зокрема, радикалізму
Економіка. Кризовий стан економічної системи в Україні зумовлює виникнення все нових форм деформації правосвідомості
Релігія. Важливим на етапі розбудови України як європейської держави є те, що протягом двох останніх років відбулося примирення різних конфесій, їх єднання в намаганнях допомогти людям пережити складну ситуацію в державі 

Ціла низка взаємозалежних та взаємообумовлених трансформаційних процесів. 
які відбуваються в сучасному світі, такі як інтенсифікація глобалізації, третя «хвиля» демократизації, а також збільшення значення і підвищення активності наднаціональних організацій та міжнаціональних соціальних рухів безпосередньо відбиваються на державно-правовій дійсності УКРАЇНИ, визначаючи розвиток її соціально-політичної, правової, економічної та культурної сфер життя.
глобальна «хвиля» демократизації - Принцип прав людини і невідворотності міжнародного правосуддя стає сьогодні одним із легітимних підстав обмеження державного суверенітету, глобальної «прозорості» державних кордонів
стрімке зменшення ролі національних держав - І. Лукашук, вважає, що «організації, що діють на постійній основі, довели свою позитивну роль у регулюванні розбіжностей між державами», адже «конфлікти між членами організації виникають значно рідше, аніж конфлікти за участі держав» і «чим у більшій кількості організацій держава бере участь, тим більше виявляються її можливості в урегулюванні цих розбіжностей» . Підвищення впливу міжнародного права на розвиток і зміну внутрішнього права
Зайняття Україною гідного місця у структурі міжнародного політичного процесу вимагає наразі органічного поєднання державної та суспільної активності.

ВИСНОВКИ 
l Формування правової культури і правосвідомості є складовою частиною      заходів формування законослухняного громадянина України.
l Правотворча та правозастосовна діяльність не може бути ефективною без професійної правосвідомості. Різні компоненти сформованої професійної    правосвідомості є необхідною умовою ефективного здійснення юридичної   діяльності  на  всіх  її  етапах.
l Трансформаційні процеси, що відбуваються у сучасному світі, призводять наразі до цілої низки істотних змін у всіх без виключення сферах життя світової спільноти, змінюючи існуючий міжнародний порядок, а також безпосереднім чином відбиваючись на характері та спрямованості трансформаційних процесів в Україні.
 ДЯКУЮ  ЗА  УВАГУ!

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Електронні сигарети потраплять під загрозу в Індії Цього року в кількох штатах США набрала чинності заборона на продаж електронних...